ŞTIRI SIBIU – Două tranşe de teste pentru elevi

De saptamana aceasta incepe testarea copiilor impotriva SARS-COV-2. La Sibiu testarea se va face acasa, de catre elevi, cu ajutorul parintilor. Pana acum in judetul nostru au ajuns doua transe de teste insumand aproximativ 180 de mii de bucati. Stocul este suficient, spun reprezentantii Inspectoratului Scolar Sibiu, pentru urmatoarele doua saptamani. Fiecare copil a primit in cursul zilei de joi cate un pachetel in care s-au aflat doua teste, cu mentiunea ca prima testare sa se faca vineri dimineata inainte ca cei mici sa plece la scoala sau la gradinitia. Desi initial s-a vehiculat varianta conform careia dascalii ar fi urmat sa fie cei care sa testeze elevii in salile de clasa, angajatii din sistemul de invatamant au refuzat motivand pe de-o parte lipsa unui mediu septic, propice pentru astfel de teste si pe de alta parte lipsa protectiei in cazul in care copilul este infectat.

In perioada urmatoare, ISJ asteapta sa primeasca o noua transa de teste astfel incat verificarea starii de sanatate a copiilor sa se poata face pana la incheierea semestrului.

Intre timp, la nivel national, reprezentantii Ministerului Sanatatii si cei ai Ministerului Educatiei si-au dat mana si au realizat filmulete informative care au fost ulterior publicate. In materialele realizate de catre Alexandru Rafila Ministrul Sanatatii si Sorin Cimpeanu Ministrul Educatiei sunt oferite informatii atat despre componenta pliculetului cu ustensilele de test cat si despre modul in care acestea pot fi folosite. Testarile se vor face in prima si cea de-a patra zi a saptamanii. Dupa fiecare testare parintii vor trebui sa introduca rezultatul in google forms.

ŞTIRI SIBIU – Precizare de presă

În scopul unei corecte și transparente informări a opiniei publice, Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Căpitan Dumitru Croitoru” al județului Sibiu face următoarele precizări:

În urma informațiilor vehiculate în mass media cu privire la clipul în care apare o angajată ISU Sibiu, vă informăm că acesta a fost realizat în timpul misiunii de stingere a unui incendiu izbucnit la un autocamion cu remorcă, încărcat cu baloți de fân, care s-a petrecut în seara zilei de 30.11.2021, în localitatea Slimnic din cauza unei defecțiuni apărute la motorul autocamionului.

În acel video apare o angajată ISU Sibiu, care face parte din echipajul SMURD și asigură acordarea , la nevoie, de asistență medicală.

De asemenea, precizăm faptul că, potrivit celor menționate de către echipajul SMURD, la sosirea forțelor la fața locului, nicio persoană nu a necesitat îngrijiri medicale, deși șoferul autocamionului a fost întrebat în mod direct.

Cu toate acestea, în momentul realizării filmării, persoana care filma a insistat ca șoferul autocamionului să fie evaluat medical, ceea ce s-a efectuat cu celeritate, bărbatul prezentând hipertensiune și refuzând transportul la spital.

Totodată, precizăm faptul că, folosirea telefonului de către angajata ISU Sibiu nu a influențat modul de intervenție și promptitudinea echipajelor de pompieri militari care acționau în forță pentru localizarea și stingerea incendiului.

ŞTIRI SIBIU – ARGEŞ – PERCHEZIȚII PENTRU COMBATEREA COMERȚULUI CU PRODUSE CONTRAFĂCUTE – VIDEO

https://evenimentsibiu.ro/wp-content/uploads/2021/12/Imagini-perchezitii-bunuri-contrafacute.mp4

În ziua de 01 decembrie a.c., o femeie de 45 de ani, din Mioveni, a fost depistată în flagrant delict de polițiștii argeșeni, care ar fi introdus în țară obiecte vestimentare și parfumuri susceptibile a fi contrafăcute, precum și bijuterii, care nu au fost supuse controlului vamal. În continuare, sub supravegherea unui procuror, au fost efectuate 7 percheziții la mai multe locuințe și puncte de lucru ale unei societăți, fiind descoperite și ridicate alte asemenea obiecte.

Pentru documentarea infracțiunii ce face obiectul cercetărilor, în ziua de 01 decembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, au realizat o acțiune de depistare în flagrant delict, la momentul în care persoana în cauză a revenit în țară cu mai multe colete, ce conțineau articole vestimentare (geci, bluze, treninguri, tricouri, bluze), genți și portofele, recipiente cu parfum, susceptibile a fi contrafăcute, purtând însemnele, desenele și modelele referitoare la mărcile înregistrate, precum și bijuterii din metale prețioase, susceptibile a proveni din contrabandă.

În continuare, polițiștii au pus în aplicare șapte mandate de percheziţie domiciliară, în baza autorizațiilor emise de Judecătoria Pitești în urma solicitării Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, toate desfășurându-se pe raza judeţului Argeș, la locuințele și punctele de lucru ale unei societăți comerciale.

Din cercetări, s-a stabilit că, în perioada septembrie-decembrie 2021, o femeie de 45 de ani, din Mioveni, ar fi oferit spre vânzare, cu precădere pe platforme de comerț on-line, obiecte de îmbrăcăminte, genți, portofele și parfumuri, purtând însemnele unor mărci consacrate, susceptibile a fi contrafăcute, precum și bijuterii din metale prețioase ce nu au fost supuse regimului vamal.

În cauză se desfășoară cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare, conform Legii 84/1998, precum și contrabandă, conform Legea 86/2006.

În urma perchezițiilor și a flagrantului, au fost descoperite și ridicate 291 de articole vestimentare (geci, bluze, treninguri, tricouri, bluze), 43 de genți și portofele, 45 de recipiente de 50 ml și 100 ml cu parfum, susceptibile a fi contrafăcute, purtând însemnele, desenele și modelele referitoare la mărci înregistrate, precum și 84 de bijuterii din metale prețioase, în greutate totală de 220 de grame, dar și 600 de țigarete ce nu aveau aplicat timbru emis de autoritățile române. Totodată, la punctul de lucru al unei societăți, au fost descoperite și ridicate și 5 colete, ambalate în saci de plastic de 250 de litri, susceptibile a conține articole vestimentare și parfumuri contrafăcute, ce urmează a fi verificate.

Cinci persoane au a fi conduse la sediul poliției pentru audieri.

După administrarea probatoriului, urmează să fie luate măsurile legale care se impun.

Activitățile au beneficiat de sprijinul Biroului de Operațiuni Speciale Pitești. La activități au participat și specialiști criminaliști din cadrul Serviciului Criminalistic Argeș.

ŞTIRI SIBIU – 3,01 – RATA DE INCIDENŢĂ ÎN MUNICIPIUL SIBIU

În județul Sibiu, de la debutul pandemiei și până în prezent au fost confirmate pozitiv în urma testării SARS CoV-2 un număr de 42.569 persoane (83 persoane confirmate în ultimele 24 de ore, dintre care niciuna reinfectată). Până la data curentă au fost vindecate 36.779 persoane, iar 1.607 persoane au decedat (un deces anterior intervalului de raportare și 3 decese corespund intervalului de raportare din ultimele 24h*), din rândul celor confirmate pozitiv. La ora 08:00 erau spitalizate un număr de 166 de persoane, dintre care pe ATI 27 persoane (29 adulți, 0 minori). La nivelul județului Sibiu în ultimele 24 de ore s-au efectuat 390 teste, dintre care 67 RT-PCR și 323 teste rapide.

Centru Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției, are în monitorizare un număr de 723 persoane aflate în carantină și un număr de 225 persoane în izolare.

Polițiștii sibieni continuă să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.

În ultimele 24 de ore, au fost desfășurate acțiuni de verificare în zone aglomerate, centre comerciale, piețe și terase, dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea regulilor impuse referitoare cu precădere la interdicțiile de circulație, portul măștii de protecție sanitară, programul de funcționare a operatorilor economici, precum și utilizarea certificatelor de vaccinare.

74 de polițiști sibieni au fost angrenați ieri în aceste acțiuni, fiind verificate 628 de persoane cu privire la respectarea interdicțiilor și măsurilor impuse privind izolarea/carantina; de asemenea, au fost verificate 34 de societăți comerciale/persoane fizice autorizate și 131 de mijloace de transport, din care 9 mijloace de transport în comun.

În urma controalelor efectuate, au fost aplicate 12 sancțiuni contravenționale în valoare de 6.000 de lei, din care:

  • 3 sancțiuni contravenționale în valoare de 6.000 de lei pentru nerespectarea măsurii carantinei. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 64 de ani, din Copșa Mică, respectiv doi tineri în vârstă de 21 de ani, din Mediaș, soț – soție;
  • 9 sancțiuni contravenționale cu avertisment pentru nerespectarea măsurii privind portul măștii sanitare.

Întrucât sănătatea și siguranța cetățenilor sunt prioritare tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, polițiștii se află permanent la datorie.

Recomandăm tuturor cetățenilor să respecte prevederile legale pentru prevenirea răspândirii pandemiei de Covid-19, să poarte masca de protecție în toate spațiile publice închise și deschise, să păstreze distanțarea fizică și să respecte interdicțiile privind deplasarea sau libera circulație.

Jandarmii sibieni continuă misiunile atât independent cât și împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.

În data de 1 decembrie, jandarmii sibieni au desfășurat acțiuni de verificare a respectării interdicțiilor impuse în această perioadă.
De asemenea, jandarmii montani au desfășurat activități de verificare în stațiunile montane Bâlea și Păltiniș.

Pe timpul desfășurării acțiunilor au fost verificate 136 de certificate verzi, 32 de persoane și 37 de operatori economici.
În urma verificărilor efectuate au fost aplicate 14 avertismente scrise și 6 amenzi în valoare de 3000 lei.

Recomandăm cetățenilor să respecte măsurile de protecție sanitară și interdicțiile impuse pentru prevenirea și combaterea pandemiei de Covid-19!

În ceea ce privește rata de incidență cumulată la nivelul județului Sibiu este de 2,25/1000 de locuitori în ultimele 14 zile.

Rata de incidență cumulată în UAT-urile din județul Sibiu este următoarea:

Denumire UAT Populatie Cazuri Incidenta
APOLDU DE JOS 1277 8 6,26
CRISTIAN 4529 24 5,3
ORAŞ MIERCUREA SIBIULUI 4795 22 4,59
BOIŢA 1568 7 4,46
PĂUCA 1817 8 4,4
ORAŞ CISNĂDIE 25728 113 4,39
ŞEICA MICĂ 1789 7 3,91
CHIRPĂR 1915 7 3,66
BÂRGHIŞ 2247 8 3,56
NOCRICH 3429 11 3,21
MUNICIPIUL SIBIU 169932 511 3,01
VURPĂR 3016 9 2,98
IACOBENI 3415 10 2,93
ORAŞ AGNITA 11553 32 2,77
ALMA 1871 5 2,67
ŞELIMBĂR 16201 42 2,59
AXENTE SEVER 4288 11 2,57
RACOVIŢA 2897 7 2,42
ORAŞ SĂLIŞTE 6250 15 2,4
ROŞIA 6276 14 2,23
ŞURA MICĂ 3642 8 2,2
BRATEIU 4172 9 2,16
ALŢINA 1877 4 2,13
BLĂJEL 2346 5 2,13
CÂRŢIŞOARA 1413 3 2,12
MARPOD 1006 2 1,99
MICĂSASA 2079 4 1,92
ORAŞ AVRIG 15491 29 1,87
ORLAT 3305 6 1,82
ARPAŞU DE JOS 2835 5 1,76
RĂŞINARI 5644 9 1,59
HOGHILAG 2526 4 1,58
LUDOŞ 675 1 1,48
ORAŞ TĂLMACIU 8332 12 1,44
TILIŞCA 1426 2 1,4
MERGHINDEAL 1629 2 1,23
BRĂDENI 1650 2 1,21
MUNICIPIUL MEDIAŞ 55983 65 1,16
LOAMNEŞ 2809 3 1,07
GURA RÂULUI 3807 4 1,05
BIERTAN 3037 3 0,99
SLIMNIC 4096 4 0,98
PORUMBACU DE JOS 3262 3 0,92
TÂRNAVA 3372 3 0,89
JINA 3585 3 0,84
DÂRLOS 3619 3 0,83
ORAŞ DUMBRĂVENI 8409 7 0,83
TURNU ROŞU 2482 2 0,81
BAZNA 4003 3 0,75
SADU 2713 2 0,74
LASLEA 4269 3 0,7
ORAŞ OCNA SIBIULUI 4323 3 0,69
AŢEL 1690 1 0,59
ŞURA MARE 5196 3 0,58
POPLACA 1797 1 0,56
ORAŞ COPŞA MICĂ 5868 3 0,51
VALEA VIILOR 2217 1 0,45
MOŞNA 3770 1 0,27
BRUIU 941 0 0
CÂRŢA 1203 0 0
MIHĂILENI 1107 0 0
POIANA SIBIULUI 2338 0 0
RÂU SADULUI 562 0 0
ŞEICA MARE 4610 0 0

*Persoanele decedate:
În ultimele 24 ore

Bărbat, 74 ani, ATI, vaccinat J&J, Sibiu
Femeie, 63 ani, ATI, nevaccinată, Sibiu
Femeie, 85 ani, ATI, nevaccinată, Sibiu

În ceea ce privește situația persoanelor vaccinate/nevaccinate, confirmate cu Covid-19, internate în unitățile spitalicești din județul Sibiu, vă informăm că astăzi, 2. decembrie 2021, la nivelul județului Sibiu avem următoarea situație:

Nr. Unitatea Număr pacienți COVID pozitivi internați Număr pacienți COVID pozitivi nevaccinați din total pacienți internați Număr pacienți COVID pozitivi vaccinați din total pacienți internați
1 Spitalul Clinic Județean de Urgență SIBIU 61 45 16
2 Spitalul Clinic de Pediatrie SIBIU 5 5 0
3 Spitalul de Pneumoftiziologie SIBIU 30 24 6
4 Spitalul Militar de Urgență „Dr. Alexandru Augustin” SIBIU 9 8 1
5 Spitalul Clinic de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” SIBIU 3 3 0
6 Spitalul General Căi Ferate SIBIU 17 12 5
7 Spitalul Municipal MEDIAȘ 35 31 4
8 Spitalul Orășenesc CISNĂDIE 6 6 0
02.12.2021 TOTAL 166 134 32

ŞTIRI SIBIU – 1.149 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 2 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.781.957 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.366 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.691.356 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.149 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 18 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33682211,94
2.Arad41301532,95
3.Argeș45854301,49
4.Bacău40926110,88
5.Bihor49866422,44
6.Bistrița-Năsăud1927570,74
7.Botoșani2253790,86
8.Brașov65970522,34
9.Brăila2251971,17
10.Buzău23983221,15
11.Caraș-Severin18780161,62
12.Călărași1767190,94
13.Cluj87481612,46
14.Constanța68578431,59
15.Covasna12907441,67
16.Dâmbovița36197351,44
17.Dolj44865130,85
18.Galați43811121,00
19.Giurgiu19733181,07
20.Gorj1515070,66
21.Harghita1390280,98
22.Hunedoara35613252,00
23.Ialomița1936081,22
24.Iași71182311,04
25.Ilfov75094432,00
26.Maramureș30977311,21
27.Mehedinți1570370,95
28.Mureș39385312,03
29.Neamț30880380,83
30.Olt25905100,96
31.Prahova62829381,23
32.Satu Mare20565170,92
33.Sălaj1767471,20
34.Sibiu42569832,25
35.Suceava37749130,51
36.Teleorman24814101,29
37.Timiș86652952,11
38.Tulcea1372360,98
39.Vaslui2666450,65
40.Vâlcea26454130,92
41.Vrancea17704100,75
42.Mun. București302409311,71
43.Din străinătate**19533 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    11111*74 
 TOTAL1.781.9571.149 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 169 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD43
3ARGEŞ2
4BACĂU0
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ6
14CONSTANŢA3
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ7
18GALAŢI2
19GIURGIU2
20GORJ4
21HARGHITA4
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA4
24IAŞI5
25ILFOV3
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI21
29MUREŞ3
30NEAMŢ6
31OLT1
32PRAHOVA1
33SĂLAJ2
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA3
37TELEORMAN0
38TIMIŞ5
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI6
42VRANCEA0
 Total     169

Până astăzi, 56.684 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.12.2021 (10:00) – 02.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 66 de decese (33 bărbați și 33 femei), din care 8 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu și Timiș.

Unul dintre decese este al unui pacient infectat în Franța și raportat de DSP Timiș.

Dintre cele 66 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 la categoria de vârstă peste 80 ani.

62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 8 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău, Mureș, Neamț, 6 în luna octombrie 2021 și 2 în luna noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 58 de decese.

Din totalul de 66 de pacienți decedați, 56 erau nevaccinați și 10 vaccinați. Cei 10 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 de ani. 9 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.934. Dintre acestea, 1.076 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.076 pacienți internați la ATI, 100 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 110 sunt minori, 102 fiind internați în secții și 8 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.738.231 de teste RT-PCR și 5.318.943 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.307 teste RT-PCR (3.875 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.432 la cerere) și 12.831 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 30.154 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.718 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.307 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 53 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.411 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 01 decembrie, 1.867 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 421.140 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.802 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 12 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021, au fost raportate 45.308.597 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit9.845.492  (+284.393)143.927  (+1029)
Franţa7.483.282  (+172.618)118.705    (+434)
Spania5.111.842    (+50.797)  87.904    (+159)
Italia4.954.585    (+81.510)133.415    (+522)
Germania5.573.756  (+443.806) 100.119  (+1845)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 25 NOIEMBRIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 257.905.015  (+3.851.507)5.163.609(+52.422)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

ŞTIRI SIBIU – Acţiuni ale IJP

Arestați preventiv și cercetați penal pentru tâlhărie calificată și furt calificat

La data de 28 noiembrie a.c., polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Sibiu au reținut pentru 24 de ore doi sibieni, o tânără în vârstă de 19 și un tânăr în vârstă de 18 ani, cercetați penal pentru săvârșirea mai multor infracțiuni de tâlhărie calificată și furt calificat.

În fapt, cei doi sunt bănuiți că, în perioada 22 octombrie – 11 noiembrie a.c., ar fi săvârșit două infracțiuni de tâlhărie calificată și 12 infracțiuni de furt calificat în dauna unor persoane și societăți comerciale din municipiul Sibiu și localitatea Șelimbăr, prin sustragerea de diverse bunuri alimentare sau nealimentare.

La data de 29 noiembrie a.c., judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sibiu a dispus arestarea preventivă a celor doi sibieni pentru 30 de zile.

Cercetările continuă la nivelul Poliției Municipiului Sibiu, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu.

Scutul Pădurii

La data de 30 noiembrie a.c., în jurul orei 14,00, un pădurar din cadrul Ocolului Silvic Sibiu a sesizat Secția de Poliție Rurală Șelimbăr cu privire la faptul că, în perioada 27 – 29 noiembrie a.c., persoane necunoscute au tăiat fără drept și au sustras arbori din extravilanul localității Veștem.

Ca urmare a investigațiilor efectuate de către polițiști, au fost identificați doi tineri în vârstă de 14, respectiv 16 ani, din Veștem, care, la data de 27 noiembrie a.c., în jurul orei 12,00, ar fi tăiat și transportat la domiciliu 21 de arbori din specia gorun.

În cauză, s-a deschis un dosar de cercetare penală privind săvârșirea infracțiunilor de tăiere fără drept și furt de arbori, iar cantitatea de 5 m3 de material lemnos a fost confiscată și predată reprezentanților Ocolului Silvic Sibiu.

Cercetările continuă la nivelul Secției de Poliție Rurală Șelimbăr, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu.

Infracțiuni la regimul rutier

La data de 29 noiembrie a.c., în jurul orei 07,00, în municipiul Sibiu, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii conducerii autovehiculelor cu viteză peste limita legală, pe Calea Șurii Mici, polițiștii Biroului Rutier Sibiu au depistat și au oprit un autoturism condus cu viteza de 103 km/h într-o zonă cu limitare la 50 de km/h.

La volanul autoturismului a fost identificat un bărbat în vârstă de 54 de ani, din Loamneș, a cărui testare alcoolscopică a indicat o valoare de 0,53 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Bărbatul a fost însoțit la o unitate medicală unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge, în cauză fiind întocmite actele premergătoare efectuării de cercetări penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

***

La data de 29 noiembrie a.c., în jurul orei 23,50, pe raza localității Hamba, polițiștii au oprit pentru control un autoturism condus pe strada După Grădini de către un localnic în vârstă de 18 ani.

Din primele verificări efectuate a rezultat faptul că tânărul nu deține dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice, iar testarea sa alcoolscopică a indicat o valoare de 0,44 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În cauză, s-au întocmit actele premergătoare efectuării de cercetări penale sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere fără permis, respectiv conducere sub influența alcoolului.

***

La data de 1 decembrie a.c., în jurul orei 07,00, în municipiul Mediaș, polițiștii rutieri medieșeni au oprit pentru control un autoturism condus pe Șoseaua Sibiului de către un localnic în vârstă de 50 de ani.

Testarea alcoolscopică a conducătorului auto a rezultat într-o concentrație de 0,62 mg/l alcool pur în aerul expirat, bărbatul fiind însoțit la o unitate medicală unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.

În cauză, la nivelul Biroului Rutier Mediaș, s-au întocmit actele premergătoare efectuării de cercetări penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

ŞTIRI SIBIU – Apă Canal Sibiu SA angajează

Apă Canal Sibiu SA angajează pentru:

LABORATORUL DE METROLOGIE

         INGINER în domeniul : metrologic /mecanic/electromecanic/instalații-1post

Cerinte:

  -studii superioare  tehnice in domeniul mecanic/instalații/metrologic,

                –  experiența în domeniul verificărilor metrologice constituie un avantaj,

             –  cunoștințe operare PC,

                –  abilități de muncă în echipă și implementare proceduri de lucru,

Cererile tip de participare la concurs se completează și se depun online la adresa de mail personal@apacansb.ro sau la sediul societăţii, str. Eschil nr.6, Serv.Resurse Umane, împreună cu CV, copie  diplomă studii şi adeverinţa medicală de la medicul de familie, până la data de 10.12.2021, ora 12.00. Relaţii suplimentare la tel. 0269/ 222916(int.117 sau 166).

ŞTIRI SIBIU – MINIVACANȚĂ ÎN SIGURANȚĂ!

Pentru ca cetăţenii să se bucure în linişte şi siguranţă de Sărbătoarea Sfântului Andrei și Celebrarea Zilei Naționale a României, la nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu au fost dispuse măsuri suplimentare, astfel încât 147 de polițiști sibieni vor fi în stradă zilnic, în perioada 27 noiembrie – 01 decembrie.

Polițiști din cadrul structurilor de ordine publică, politie rutieră, investigații criminale, investigarea criminalității economice, polițiști de la arme, explozivi şi substanțe periculoase şi luptători ai Serviciului Acţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu vor fi la datorie în perioada 27 noiembrie – 1 decembrie a.c., pentru prevenirea şi combaterea oricăror evenimente care ar putea afecta liniştea cetăţenilor, dar şi pentru a interveni atunci când sunt sesizaţi cu privire la comiterea unor fapte antisociale.

Poliţiştii sibieni vor acţiona zilnic, împreună cu celelalte instituții cu atribuții în domeniu, atât pentru îndeplinirea responsabilităţilor necesare asigurării unui climat public de ordine şi siguranţă, precum şi pentru verificarea respectării măsurilor impuse pentru limitarea efectelor pandemiei de COVID-19.

Polițiști rutieri și de ordine publică vor acţiona zilnic pe întreaga reţea de drumuri din județul Sibiu, pentru prevenirea accidentelor și fluidizarea traficului rutier. Pentru prevenirea accidentelor de circulație, menținerea unei atitudinii prudente în trafic și în vederea prevenirii excesului de viteză, polițiștii rutieri vor utiliza aparatura radar din dotare, inclusiv dispozitivele TrueCam.

De asemenea, polițiștii de la poliţia transporturi vor asigura măsurile de ordine publică în trenurile de călători, în staţii şi triaje de cale ferată.

Poliţiștii sibieni recomandă tuturor cetăţenilor să aibă în vedere un minim de măsuri de autoprotecţie pentru a petrece minivacanța de 1 Decembrie în siguranţă!

RECOMANDĂRI PENTRU O MINIVACANȚĂ ÎN LINIȘTE ȘI SIGURANȚĂ

Pentru sănătatea și siguranța dumneavoastră, vă rugăm să respectați toate normele de protecție sanitară și să evitați deplasările în locurile publice cu potențial de aglomerare.

Recomandări utile:

  • verificați starea traseului pe care urmează să îl parcurgeți și prognozele meteo;
  • evitaţi acţionarea bruscă a mecanismului de direcţie şi a sistemului de frânare al autovehiculului;
  • nu uitaţi că în cazul în care partea carosabilă este alunecoasă, pentru a încetini trebuie folosită frâna de motor;
  • pentru a putea opri în condiţii de siguranţă în situaţia în care autovehiculul care circulă în faţă frânează brusc, trebuie mărită distanţa în mers.

Dacă vă grăbiți să ajungeți la destinație, nu uitați că timpul este prețios pentru toată lumea. Țineți cont că implicarea în orice eveniment rutier vă va consuma mult mai mult timp decât dacă vă deplasați cu prudență.

În condiţii de temperaturi scăzute, chiar şi când drumul este uscat, se pot întâlni porţiuni unde există risc de formare a poleiului. De aceea, evitaţi deplasările pe drumurile publice, chiar și pe distanţe scurte, dacă autovehiculul nu este echipat cu anvelope de iarnă.

Acționați pedala de accelerație cu moderație atunci când drumul este acoperit cu zăpadă, gheață sau polei. Nu uitați că puteți pune în pericol nu doar propria persoană, ci și pe ceilalți ocupanți ai autovehiculului și pe ceilalți participanți la trafic.

Reamintim că utilizarea anvelopelor de iarnă este obligatorie atunci când se circulă pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, iar autovehiculele cu greutatea de peste 3,5 tone trebuie echipate cu dispozitive antiderapante. Nerespectarea acestor obligații se sancționează cu amendă între 9 și 20 de puncte-amendă, și reținerea certificatului de înmatriculare/înregistrare al autoturismului, eliberându-se o dovadă înlocuitoare fără drept de circulație.

Nu folosiţi telefonul mobil în timp ce conduceţi maşina, dacă nu aveţi ataşat la acesta dispozitivul de tip “hands-free”. Totodată, evitaţi să conduceţi dacă sunteţi obosiţi şi nu consumaţi alcool!

Păstraţi-vă calmul, nu uitaţi de politeţea rutieră şi nu blocaţi intersecţiile. De asemenea, nu vă angajaţi în depăşirea coloanelor de autovehicule.

Pietonilor le recomandăm să-și sporească atenţia, să evite pe cât posibil folosirea părţii carosabile, mai ales după lăsarea întunericului sau în condiţii de vizibilitate redusă şi să se asigure temeinic înaintea traversării drumurilor. Traversaţi prin locurile permise, după ce vă asiguraţi că şoferii au observat intenţia de a traversa şi fără a vă grăbi, pentru ca aceştia să aibă timpul necesar pentru a opri în condiţii de siguranţă.

ŞTIRI SIBIU – Spațiu modern la Centrul Logopedic Interșcolar Câmpulung

300 de copii din zona Câmpulung vor beneficia de terapie logopedică gratuită într-un spațiu modern la Centrul Logopedic Interșcolar Câmpulung.  

300 de copii din Câmpulung și din localitățile limitrofe vor beneficia de terapie logopedică gratuită într-un spațiu modern din cadrul Centrului Logopedic Interșcolar Câmpulung. Noul centru, care are patru clase, a fost deschis în interiorul Grădiniței cu Program Prelungit Nr. 8, activitatea fiind asigurată de patru cadre didactice specializate în terapie logopedică.  

Prezent la eveniment, Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, care are sub tutelă Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Argeș (CJRAE), a apreciat colaborarea cu administrația locală din Câmpulung, cea care a pus la dispoziție spațiul, dar și implicarea mediului de afaceri care a sponsorizat dotarea fiecărui spațiu, aflat la standarde europene pentru acest gen de activități.  

„Este un motiv de mare bucurie interesul crescut pe care societatea civilă l-a manifestat pentru acest proiect, pentru faptul că agenții comerciali din zonă au înțeles să susțină prin sponsorizări această activitate. Felicit Primăria din Câmpulung pentru că, fără implicarea unei instituții locale, un astfel de proiect este aproape sortit eșecului. Vă dau asigurări că și anul viitor Consiliul Județean Argeș va asigura fondurile necesare activității Centrului Județean și pentru asigurarea de condiții propice de desfășurare activității de aici. Vreau să apreciez foarte mult și colaborarea interinstituțională pentru că, așa cum a spus și doamna primar Elena Lasconi, educația nu are culoare politică și copiii noștri nu trebuie să fie afectați de implicările politice”.  

La rândul său, Rodica Ciucă, directorul CJRAE a menționat că „este un proiect pe care l-am avut încă de acum patru ani și mă bucur că am reușit să îl finalizăm. Este un moment important pentru mine, pentru CJRAE și pentru comunitatea de aici din Câmpulung.  Sunt fericită pentru copiii care vor beneficia de terapie logopedică în acest centru, în cele mai bune condiții și cu cei mai buni specialiști. Sunt fericită pentru că văd rolul colaborării și că am întâlnit oameni care au înțeles cât de important este să facem front comun pentru educația copiilor. Educația costă, dar cred că și mai scumpă este lipsa educației. Vreau să mulțumesc primăriei Câmpulung pentru că ne-a pus la dispoziție acest spațiu, vreau să mulțumesc dlui vicepreședinte al Consiliului Județean care ne-a sprijinit întotdeauna material și financiar în activitatea noastră, dar și sponsorilor pentru că dotarea acestui centru a fost realizată cu sprijinul acestora”.   

 La inaugurarea Centrului Logopedic au participat și primarul municipiului Câmpulung, Elena Lasconi, precum și viceprimarul Nicolae Zaharia.  

ŞTIRI SIBIU – Tunisia si Bangladesh, doua posibile soluții pentru forța de munca!

În eforturile de a sprijini comunitatea de afaceri sibiană, în aceasta saptmană, în cursul zilei de
marti, 23 Noiembrie 2021 CCIA Sibiu a primit vizita de lucru a d-nei Raja Jhinaoui Ep Ben Ali,
Ambasador a Republicii Tunisia în România, prilej cu au fost discutate potențialul de import-export
al celor doua țări, perspectiva unui acord bilateral de cooperare cu o camera de comerț din sudul
Tunisiei, și găsirea unei soluții privind accesul companiilor locale la forță de muncă tunisiană.
De asemenea, în cursul zilei de astăzi, 26 Noiembrie 2021, s-a desfășurat vizita de lucru a d-lui
Md Daud Ali, Ambasador al Republicii Populare Bangladesh, ocazie cu care discuțiile bilaterale s-
au purtat referitor la schimburile potentiale cu aceasta țară mare producatoare de haine și
medicamente, și exportatoare de forță de munca.
Companiiile din județul nostru care sunt interesate de forță de munca din cele doua țări ne pot
contacta pentru informații suplimentare la adresa secretariat@cciasb.ro.