marți, noiembrie 30, 2021
AcasăLOCAL4.255 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV –...

4.255 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

spot_img

Până astăzi, 8 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.711.137 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.222 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.507.776 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.255 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 63 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba32104838,50
2.Arad384301589,21
3.Argeș436051617,26
4.Bacău39408664,91
5.Bihor4667820110,24
6.Bistrița-Năsăud18690313,28
7.Botoșani21776443,41
8.Brașov62438858,72
9.Brăila214031077,37
10.Buzău225361366,76
11.Caraș-Severin17712725,28
12.Călărași17071505,42
13.Cluj832633318,44
14.Constanța660041837,25
15.Covasna11727174,70
16.Dâmbovița345831587,69
17.Dolj43537994,43
18.Galați419933255,54
19.Giurgiu18718396,48
20.Gorj14541533,90
21.Harghita13154574,81
22.Hunedoara33621747,49
23.Ialomița184531036,45
24.Iași689721415,96
25.Ilfov7134026111,31
26.Maramureș29770533,41
27.Mehedinți15165375,48
28.Mureș368591397,71
29.Neamț29722494,82
30.Olt24874815,79
31.Prahova604791368,80
32.Satu Mare19777633,38
33.Sălaj16989506,32
34.Sibiu399931607,82
35.Suceava36830432,76
36.Teleorman23367426,56
37.Timiș830622307,83
38.Tulcea13103256,05
39.Vaslui25875523,81
40.Vâlcea252381006,27
41.Vrancea16987594,33
42.Mun. București2934686359,49
43.Din străinătate**18229 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    16000*-743 
 TOTAL1.711.1374.255 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 513 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.
 Nr. Crt.
JUDEȚ
Probe pozitive la retestare
1
ALBA
11
2
ARAD
24
3
ARGEŞ
9
4
BACĂU
14
5
BIHOR
4
6
BISTRIŢA-NĂSĂUD
0
7
BOTOŞANI
9
8
BRĂILA
6
9
BRAŞOV
27
10
BUZĂU
32
11
CĂLĂRAŞI
5
12
CARAŞ-SEVERIN
2
13
CLUJ
9
14
CONSTANŢA
12
15
COVASNA
1
16
DÂMBOVIŢA
12
17
DOLJ
7
18
GALAŢI
8
19
GIURGIU
4
20
GORJ
7
21
HARGHITA
14
22
HUNEDOARA
20
23
IALOMIŢA
5
24
IAŞI
12
25
ILFOV
29
26
MARAMUREŞ
5
27
MEHEDINŢI
3
28
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
88
29
MUREŞ
23
30
NEAMŢ
21
31
OLT
3
32
PRAHOVA
8
33
SĂLAJ
9
34
SATU MARE
1
35
SIBIU
12
36
SUCEAVA
25
37
TELEORMAN
6
38
TIMIŞ
16
39
TULCEA
6
40
VÂLCEA
1
41
VASLUI
1
42
VRANCEA
2
 
Total
   513
Până astăzi, 50.996 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În intervalul 07.11.2021 (10:00) – 08.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 241 de decese (109 bărbați și 132 femei), din care 1 anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui și Municipiul București.
Dintre cele 241 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 4 la categoria de vârstă 30-39 ani, 8 la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 la categoria de vârstă 50-59 ani, 57 la categoria de vârstă 60-69 ani, 83 la categoria de vârstă 70-79 ani și 74 la categoria de vârstă peste 80 ani.
223 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.
A fost raportat 1 deces anterior intervalului de referință, survenit în Municipiul București, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 240 de decese.
Din totalul de 241 de pacienți decedați, 224 erau nevaccinați și 17 vaccinați. Cei 17 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 18.849. Dintre acestea, 1.870 sunt internate la ATI.
Din totalul pacienților internați, 348 sunt minori, 318 fiind internați în secții și 30 la ATI.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.438.955 de teste RT-PCR și 4.707.465 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.702 teste RT-PCR (4.737 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.965 la cerere) și 18.233 de teste rapide antigenice.
Pe teritoriul României, 117.207 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 17.795 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.766 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 145 de persoane.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.440 de apeluri la numărul unic de urgență 112.
Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 7 noiembrie, 4.274 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 1.022.380 lei.
De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.
Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.
Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.
În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.793 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.552 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 7 în Croația, 6 în Portugalia, 4 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 196 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.
Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.
Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.
Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.
În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:
În intervalul 28 octombrie 2021 – 4 noiembrie 2021, au fost raportate 41.150.659 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.
Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA

CAZURI
CONFIRMATE
DECEDAȚI

Regatul Unit
9.086.299  (+312.625)
140.632  (+1099)
Franţa
7.180.832    (+40.538)
117.802    (+213)
Spania
5.019.255    (+12.580)
  87.462    (+173)
Italia
4.782.802    (+30.434)
132.224    (+270)
Germania
4.672.368  (+137.916)
  96.192    (+707)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 04 NOIEMBRIE 2021

CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
 247.234.433  (+3.118.383)
5.007.540(+51.775)
* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.
** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 28 octombrie 2021 – 04 noiembrie 2021.
*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.


Grupul de Comunicare Strategică
spot_img
RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

spot_img

Recent Comments

Vultureanu Bogdan on Viteza face victime
Alexandru on NU luati teapa!
Johnf551 on Donatii pentru spital
Sofia Esguerra Sorea on Cursuri de romana pentru straini
Leonor on Jocul de acasa