joi, decembrie 2, 2021
AcasăLOCALŞTIRI SIBIU - 3.535 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS...

ŞTIRI SIBIU – 3.535 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

spot_img

Până astăzi, 17 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.752.103 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.869 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.606.820 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 3.535 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 63 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33005805,35
2.Arad399311356,62
3.Argeș449161134,27
4.Bacău40295652,75
5.Bihor484861686,52
6.Bistrița-Năsăud19031212,16
7.Botoșani22164411,83
8.Brașov644781985,82
9.Brăila22126404,42
10.Buzău23468874,42
11.Caraș-Severin18280483,59
12.Călărași17398282,73
13.Cluj856572456,21
14.Constanța674231404,09
15.Covasna12385563,54
16.Dâmbovița35534904,25
17.Dolj44303852,41
18.Galați43112682,91
19.Giurgiu19133332,80
20.Gorj14942292,30
21.Harghita13621493,02
22.Hunedoara348041095,16
23.Ialomița19018583,93
24.Iași702311043,10
25.Ilfov739612665,77
26.Maramureș30415712,39
27.Mehedinți15468202,71
28.Mureș382861275,02
29.Neamț30422682,59
30.Olt25512453,16
31.Prahova619071144,43
32.Satu Mare20191212,33
33.Sălaj17416253,94
34.Sibiu41535855,40
35.Suceava37365331,59
36.Teleorman244101833,91
37.Timiș849931575,15
38.Tulcea13505263,66
39.Vaslui26378552,15
40.Vâlcea26100563,46
41.Vrancea17436422,49
42.Mun. București2986274275,03
43.Din străinătate**18832 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    12552*-378 
 TOTAL1.752.1033.535 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 757 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD27
3ARGEŞ39
4BACĂU20
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI1
8BRĂILA4
9BRAŞOV22
10BUZĂU45
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN20
13CLUJ16
14CONSTANŢA18
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ8
18GALAŢI23
19GIURGIU3
20GORJ22
21HARGHITA23
22HUNEDOARA23
23IALOMIŢA7
24IAŞI29
25ILFOV15
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI100
29MUREŞ26
30NEAMŢ25
31OLT13
32PRAHOVA23
33SĂLAJ4
34SATU MARE3
35SIBIU9
36SUCEAVA25
37TELEORMAN33
38TIMIŞ30
39TULCEA8
40VÂLCEA4
41VASLUI10
42VRANCEA10
 Total    757

Până astăzi, 54.011 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.11.2021 (10:00) – 17.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 350 de decese (177 bărbați și 173 femei), din care 51 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 350 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă   30-39 ani, 17 la categoria de vârstă 40-49 ani, 34 la categoria de vârstă 50-59 ani, 88 la categoria de vârstă 60-69 ani, 104 la categoria de vârstă 70-79 ani și 104 la categoria de vârstă peste 80 ani.

329 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 12 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 51 de decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Argeș, Bacău, Brăila, Călărași, Constanța, Galați, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș Vaslui și Municipiul București, 1 în septembrie 2021, 47 în octombrie 2021 și 3 în noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 299 de decese.

Din totalul de 350 de pacienți decedați, 314 erau nevaccinați și 36 vaccinați. Cei 36 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 34 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.336. Dintre acestea, 1.655 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 200 sunt minori, 185 fiind internați în secții și 15 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.573.329 teste RT-PCR și 4.984.423 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.920 de teste RT-PCR (8.941 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.979 la cerere) și 32.519 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 69.674 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.678 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.822 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 71 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.369 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 309 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 16 noiembrie, 2.553 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 600.600 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.798 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 7 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 4 noiembrie 2021 – 11 noiembrie 2021, au fost raportate 42.063.569 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit9.301.909  (+215.610)141.805  (+1173)
Franţa7.244.040    (+63.208)118.056    (+254)
Spania5.038.517    (+19.262)  87.617    (+155)
Italia4.826.738    (+43.936)132.551    (+327)
Germania4.894.250  (+221.882)  97.198   (+1006)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 11 NOIEMBRIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 250.479.292  (+3.224.859)5.070.376(+62.836)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 4 noiembrie 2021 – 11 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

spot_img
RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

spot_img

Recent Comments

Vultureanu Bogdan on Viteza face victime
Alexandru on NU luati teapa!
Johnf551 on Donatii pentru spital
Sofia Esguerra Sorea on Cursuri de romana pentru straini
Leonor on Jocul de acasa