Steaua București a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal

0
327

Steaua București a pierdut miercuri seară, partida retur cu Partizan Belgrad, disputată în deplasare și a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal.

PAAP a îngropat-o pe Steaua, miercuri seară la Belgrad. Greșelile fotbalistului stelist au costat-o pe Campioana României calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.

După o primă repriză foarte bună în care a condus jocul și a intrat la cabine cu un avantaj de un gol, scor 2-1, Steaua a clacat în a doua repriză din cauza greșelilor nepermise ale lui Paul Paap.

Din cauza fundașului Paap, Steaua a rămas în zece oameni și a devenit astfel pradă ușoară pentru sârbi în infernul de la Belgrad unde au fost 30,000 de spectatori.

Partizan a reușit deschiderea scorului în minutul 8, prin căpitanul Stefan Babovic, după o gafă a apărării Stelei. Elevii lui Mirel Rădoi au restabilit rapid egalitatea, prin ghanezul Sulley Muniru, care l-a învins pe portarul Zivkovic cu un șut din interiorul careului, după o fază creată de Tade.

Campioana României a trecut în avantaj în minutul 33 când algerianul Hamroun a fructificat o pasă a lui Adi Popa și l-a învins pe portarul Zivkovic.

În minutul 48 Steaua a rămas în zece oameni, după ce Varela a comis un fault în careu asupra lui Petrovic. Africanul a văzut direct cartonașul roșu și a fost eliminat de pe teren.

Arbitrul a dictat și lovitură de la 11 metri însă atacantul bulgar Valeri Bojinov a trimis balonul în bară de la 11 m.

Partizan Belgrad a profitat de superioritatea numerică din teren și a marcat două goluri în nouă minute. Primul prin Marko Jevtovic în minutul 60, al cărui șut a fost deviat de un apărător al Stelei, păcălindu-l astfel pe portarul Cojocaru, iar apoi prin Andrija Zivkovic, bine servit de Oumaru în minutul 69.

Campioana Serbiei a pus capăt suspansului în prelungirile jocului, când a înscris pentru a patra oară, prin rezerva Nikola Trujic.

Grație acestui succes, Partizan Belgrad și-a asigurat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.

În timp ce Steaua București va evolua în play-off-ul celei de-a doua competiții europene intercluburi, Europa League.

Gigi Becali, dezamăgit de rezultat, a anunțat că nu mai investește la Steaua.

“Eu nu fac analiza meciului. Am crezut că echipa asta are valoare. Acum încep să am ceva semne de întrebare dacă am avut dreptate. Papp a greşit şi ne-a dat patru goluri. Este şi el om şi a greşit.Cu Tamaş în teren nu se întîmpla asta. Cum să întăresc echipa? Cu ipsos? Cu ce s-o întăresc? Ne dă cineva jucători gratis? Să nu creadă cei care vorbesc despre Steaua că eu sînt obligat să arunc banii mei în foc. Eu fac ce pot şi doar atît pot să fac. Am văzut că toată lumea spune că avem probleme în defensivă şi am văzut şi eu asta. Ca să faci echipă bună, trebuie să dai milioane de euro, iar eu nu vreau să risc situaţia familiei mele. Bineînţeles că Alibec şi De Amorim sînt subiecte închise. Cum să dau 1.400.000 de euro pe ei? Nu risc averea familiei mele. Poate avem nevoie de un mijlocaş de creaţie. Dar nu îl cumpăr. Nici mijlocaşi nici fundaşi nu aduc.  Nu poţi să îi aduci pe Szukala şi Sînmărtean pentru că au salarii mari şi nu poţi să le plăteşti. Nu vreau să arunc banii familiei mele în foc. Dacă încep să bag bani la Steaua o dau cadou. Pe mine nu mă afectează aşa mult că nu jucăm în UEFA Champions League, sufleteşte vorbind”, a spus Becali la DigiSport.

Tragerea la sorți a meciurilor din play-off-ul Ligii Campionilor și Europa League va avea loc vineri, la sediul UEFA de la Nyon în Elveția.