România s-a calificat la Campionatul European de Fotbal din 2016

0
369

România s-a calificat duminică seară la Campionatul European din 2016, disputat în Franța, după ce s-a impus cu scorul de 3-0 în ultima partidă a preliminariilor Euro 2016. Tricolorii s-au impus cu 3-0 în partida cu Insulele Feroe.

După trei meciuri consecutive terminate la egalitate, cu Ungaria, Irlanda de Nord și Finlanda, tricolorii au izbutit să bifeze o victorie în fața modestei echipe a Insulelor Feroe.

Constantin Budescu a deschis scorul în minutul 5 cu un şut de la marginea careului. Torje a executat în lateral o lovitură liberă, Raţ a centrat la marginea careului de unde golgheterul Astrei a finalizat.

În minutul de prelungire al primei reprize, Budescu a reușit dubla cu un gol superb din banda dreapta peste portarul feroezilor, direct în poartă.

Alexandru Maxim a reușit să înscrie la câteva minute după ce a intrat pe teren, după o combinaţie spectaculoasă cu Bogdan Stancu.

Astfel că după zece partide în preliminarii, România a acumulat 20 de puncte și merge la Euro 2016 din postura de ocupantă a locului doi în Grupa F.