CSU a pornit cu stangul

0
751

Pentru Cupa Romaniei  CSU Sibiu si-a propus sa progreseze, de la meci la meci, si sa castige cat mai multe partide. Insa baschetbalistii sibieni au pierdut meciul de debut din noua editie de campionat, in fata celor de la Tg. Jiu, cu 66 – 56.

Baschetbalistii de la CSU, proaspat calificati  in Cupa Romaniei, au sperante mari. Antrenorul Dragan Petricevic sustine ca, deocamdata, obiectivul echipei este acela de a juca un baschet mai bun, de la meci la meci. Deocamdata insa, baschetbalistii sibieni au inceput cu stangul.  CSU a meciul de debut din noua editie de campionat, la Tg. Jiu. Sibiul a pierdut cu 66 – 56 partida disputata in deplasare cu Energia Rovinari. Rovinariul s-a impus la zece puncte diferenta in Sala Sporturilor din Tg. Jiu, pe sferturi 17-12, 22-14, 13-16, 14-14. Gazdele au avut o prima parte in care au reusit sa se desprinda din pacate decisiv. Dupa pauza mare echipa sibiana a controlat jocul, dar nu a reusit sa recupereze decat trei din cele treisprezece puncte diferenta. Pentru CSU au marcat Austin 12, Knutson 9, Griskenas 4, Markovic 8, Velickovic 8, Craciun 1, Marjanovic 8 si Paul 6 puncte.Urmatorul meci va fi sambata viitoare la Sala Transilvania cu U Mobitelco Cluj Napoca. Partida are loc de la ora 20.00 fiind televizata.