marți, noiembrie 30, 2021
AcasăLOCAL8.057 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV –...

8.057 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

spot_img

Până astăzi, 6 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.701.589 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.109 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.483.798 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 8.057 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 89 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba318811789,22
2.Arad380532539,79
3.Argeș432412438,21
4.Bacău391601745,34
5.Bihor4629936310,66
6.Bistrița-Năsăud18587783,59
7.Botoșani21677563,84
8.Brașov621444459,32
9.Brăila21166918,16
10.Buzău223111937,30
11.Caraș-Severin175851055,55
12.Călărași169911236,02
13.Cluj825903939,00
14.Constanța656164038,04
15.Covasna11709595,62
16.Dâmbovița343061698,31
17.Dolj433111325,04
18.Galați415722686,17
19.Giurgiu18593917,66
20.Gorj14433414,26
21.Harghita13040835,19
22.Hunedoara334621827,85
23.Ialomița18319617,20
24.Iași686252606,86
25.Ilfov7082117012,79
26.Maramureș296421063,61
27.Mehedinți15075796,01
28.Mureș365702548,23
29.Neamț296051465,24
30.Olt247221146,29
31.Prahova601073319,90
32.Satu Mare19652753,54
33.Sălaj16886796,88
34.Sibiu397832538,58
35.Suceava366951153,00
36.Teleorman23256886,97
37.Timiș826223098,60
38.Tulcea12994836,50
39.Vaslui257391084,33
40.Vâlcea25055896,85
41.Vrancea168861014,71
42.Mun. București291989111110,80
43.Din străinătate**18107 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    17009*-5 
 TOTAL1.701.5898.057 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 946 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD27
3ARGEŞ38
4BACĂU28
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI5
8BRĂILA3
9BRAŞOV37
10BUZĂU31
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ32
14CONSTANŢA31
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA13
17DOLJ11
18GALAŢI22
19GIURGIU6
20GORJ12
21HARGHITA15
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA10
24IAŞI31
25ILFOV33
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI165
29MUREŞ32
30NEAMŢ22
31OLT25
32PRAHOVA36
33SĂLAJ14
34SATU MARE5
35SIBIU11
36SUCEAVA30
37TELEORMAN33
38TIMIŞ38
39TULCEA4
40VÂLCEA10
41VASLUI18
42VRANCEA16
 Total       946

Până astăzi, 50.482 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.11.2021 (10:00) – 06.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 395 de decese (193 bărbați și 202 femei), din care 5 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 395 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 18 la categoria de vârstă 40-49 ani, 29 la categoria de vârstă 50-59 ani, 97 la categoria de vârstă 60-69 ani, 134 la categoria de vârstă 70-79 ani și 116 la categoria de vârstă peste 80 ani.

360 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 33 de pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bihor și Vâlcea, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 390 de decese.

Din totalul de 395 de pacienți decedați, 362 erau nevaccinați și 33 vaccinați. Cei 33 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 18.249. Dintre acestea, 1.867 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 304 sunt minori, 273 fiind internați în secții și 31 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.418.181 de teste RT-PCR și 4.671.852 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.189 teste RT-PCR (8.958 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.231 la cerere) și 37.493 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 106.261 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.073 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.477 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 112 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.906 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 383 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 5 noiembrie, 3.077 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 590.651 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.793 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.552 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 7 în Croația, 6 în Portugalia, 4 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 196 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 28 octombrie 2021 – 4 noiembrie 2021, au fost raportate 41.150.659 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit9.086.299  (+312.625)140.632  (+1099)
Franţa7.180.832    (+40.538)117.802    (+213)
Spania5.019.255    (+12.580)  87.462    (+173)
Italia4.782.802    (+30.434)132.224    (+270)
Germania4.672.368  (+137.916)  96.192    (+707)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 04 NOIEMBRIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 247.234.433  (+3.118.383)5.007.540  (+51.775)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 28 octombrie 2021 – 04 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

spot_img
RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

spot_img

Recent Comments

Vultureanu Bogdan on Viteza face victime
Alexandru on NU luati teapa!
Johnf551 on Donatii pentru spital
Sofia Esguerra Sorea on Cursuri de romana pentru straini
Leonor on Jocul de acasa