joi, decembrie 2, 2021
AcasăLOCALŞTIRI SIBIU - 4.844 cazuri noi de persoane infectate cu SARS –...

ŞTIRI SIBIU – 4.844 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

spot_img

Până astăzi, 12 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.735.277 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.590 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.556.403 pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.844 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 82 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba326661117,15
2.Arad392871848,11
3.Argeș443751676,13
4.Bacău399531334,03
5.Bihor477012268,85
6.Bistrița-Năsăud18901452,85
7.Botoșani21999432,63
8.Brașov636522037,47
9.Brăila21788586,30
10.Buzău231491175,83
11.Caraș-Severin18053754,58
12.Călărași17269504,08
13.Cluj847423717,55
14.Constanța66718875,92
15.Covasna12174884,94
16.Dâmbovița351381166,25
17.Dolj43959773,44
18.Galați427421014,68
19.Giurgiu18957634,60
20.Gorj14779373,33
21.Harghita13441554,26
22.Hunedoara343311416,57
23.Ialomița18824675,57
24.Iași697011464,74
25.Ilfov726873538,91
26.Maramureș30088693,04
27.Mehedinți15331384,23
28.Mureș377171876,69
29.Neamț30140853,71
30.Olt25244934,66
31.Prahova613411966,74
32.Satu Mare20019603,02
33.Sălaj17254595,29
34.Sibiu409521456,85
35.Suceava37166712,27
36.Teleorman24023915,52
37.Timiș842202626,77
38.Tulcea13354445,24
39.Vaslui26162673,04
40.Vâlcea258141024,87
41.Vrancea17239413,62
42.Mun. București2964737497,31
43.Din străinătate**186010 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    13894*-639 
 TOTAL1.735.2774.844 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 736 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.
 Nr. Crt.
JUDEȚ
Probe pozitive la retestare
1
ALBA
18
2
ARAD
44
3
ARGEŞ
22
4
BACĂU
21
5
BIHOR
5
6
BISTRIŢA-NĂSĂUD
2
7
BOTOŞANI
3
8
BRĂILA
1
9
BRAŞOV
14
10
BUZĂU
32
11
CĂLĂRAŞI
6
12
CARAŞ-SEVERIN
6
13
CLUJ
15
14
CONSTANŢA
28
15
COVASNA
5
16
DÂMBOVIŢA
11
17
DOLJ
10
18
GALAŢI
21
19
GIURGIU
9
20
GORJ
16
21
HARGHITA
14
22
HUNEDOARA
31
23
IALOMIŢA
6
24
IAŞI
13
25
ILFOV
16
26
MARAMUREŞ
5
27
MEHEDINŢI
1
28
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
92
29
MUREŞ
31
30
NEAMŢ
25
31
OLT
21
32
PRAHOVA
26
33
SĂLAJ
14
34
SATU MARE
8
35
SIBIU
13
36
SUCEAVA
34
37
TELEORMAN
23
38
TIMIŞ
33
39
TULCEA
6
40
VÂLCEA
10
41
VASLUI
21
42
VRANCEA
4
 
Total
   736
Până astăzi, 52.513 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În intervalul 11.11.2021 (10:00) – 12.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 307 decese (157 bărbați și 129 femei), din care 21 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita,  Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.
Dintre cele 307 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 ani,  10 la categoria de vârstă 40-49 ani, 24 la categoria de vârstă 50-59 ani, 70 la categoria de vârstă 60-69 ani, 109 la categoria de vârstă 70-79 ani și 93 la categoria de vârstă peste 80 ani.
274 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 27 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.
Au fost raportate 21 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Alba,Caraș-Severin, Cluj, Galați, Gorj, Iași, Sălaj, Sibiu, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 286 decese.
Din totalul de 307 pacienți decedați, 286 erau nevaccinați și 21 vaccinați. Cei 21 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 19 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 16.019. Dintre acestea, 1.733 sunt internate la ATI.
Din totalul pacienților internați, 273 sunt minori, 249 fiind internați în secții și 24 la ATI.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.509.317 teste RT-PCR și 4.856.439 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.540 teste RT-PCR (8.201 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.339 la cerere) și 32.866 teste rapide antigenice.
Pe teritoriul României, 92.489 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.828 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.409 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 79 de persoane.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.080 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 326 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.
Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 noiembrie, 2.761 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 463.825 lei.
De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.
Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.
Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.
În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.793 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.552 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 7 în Croația, 6 în Portugalia, 4 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 196 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.
Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.
Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.
Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.
În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:
În intervalul 4 noiembrie 2021 – 11 noiembrie 2021, au fost raportate 42.063.569 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.
Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.
ŢARA

CAZURI
 CONFIRMATE
DECEDAȚI

Regatul Unit
9.301.909  (+215.610)
141.805  (+1173)
Franţa
7.244.040    (+63.208)
118.056    (+254)
Spania
5.038.517    (+19.262)
  87.617    (+155)
Italia
4.826.738    (+43.936)
132.551    (+327)
Germania
4.894.250  (+221.882)
  97.198   (+1006)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 11 NOIEMBRIE 2021

CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
 250.479.292  (+3.224.859)
5.070.376(+62.836)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.
** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 4 noiembrie 2021 – 11 noiembrie 2021.
*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.



Grupul de Comunicare Strategică
spot_img
RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

spot_img

Recent Comments

Vultureanu Bogdan on Viteza face victime
Alexandru on NU luati teapa!
Johnf551 on Donatii pentru spital
Sofia Esguerra Sorea on Cursuri de romana pentru straini
Leonor on Jocul de acasa