ŞTIRI SIBIU – 2.697 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

0
84

Până astăzi, 20 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.760.765 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.019 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.632.145 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.697 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 45 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33212654,28
2.Arad402691115,44
3.Argeș45185783,34
4.Bacău40510812,17
5.Bihor488921495,18
6.Bistrița-Năsăud19091121,80
7.Botoșani22277321,47
8.Brașov649851454,85
9.Brăila22264473,49
10.Buzău23666643,42
11.Caraș-Severin18426482,97
12.Călărași17470372,02
13.Cluj861451575,12
14.Constanța677721523,33
15.Covasna12529433,09
16.Dâmbovița35720743,37
17.Dolj44459591,90
18.Galați43279432,33
19.Giurgiu19224162,20
20.Gorj15001141,82
21.Harghita13714292,55
22.Hunedoara35048614,18
23.Ialomița19132383,21
24.Iași705311032,40
25.Ilfov743271104,42
26.Maramureș30575572,06
27.Mehedinți15546202,18
28.Mureș386161094,13
29.Neamț30564382,02
30.Olt25630252,42
31.Prahova622461093,35
32.Satu Mare20299451,94
33.Sălaj17483213,15
34.Sibiu41765744,50
35.Suceava37468301,26
36.Teleorman24526363,15
37.Timiș854231464,26
38.Tulcea13582162,88
39.Vaslui26463201,75
40.Vâlcea26228462,73
41.Vrancea17518252,00
42.Mun. București2996843534,05
43.Din străinătate**18998 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    12122*-249 
 TOTAL1.760.7652.697 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 539 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD35
3ARGEŞ31
4BACĂU12
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI1
8BRĂILA12
9BRAŞOV2
10BUZĂU19
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ16
14CONSTANŢA14
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ13
18GALAŢI7
19GIURGIU13
20GORJ21
21HARGHITA6
22HUNEDOARA17
23IALOMIŢA15
24IAŞI6
25ILFOV0
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI17
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI10
29MUREŞ21
30NEAMŢ7
31OLT14
32PRAHOVA4
33SĂLAJ19
34SATU MARE14
35SIBIU33
36SUCEAVA2
37TELEORMAN13
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA71
41VASLUI0
42VRANCEA5
 Total    539

Până astăzi, 54.838 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.11.2021 (10:00) – 20.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 214 decese (105 bărbați și 109 femei), din care 43 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 214 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă   30-39 ani, 9 la categoria de vârstă 40-49 ani, 22 la categoria de vârstă 50-59 ani, 53 la categoria de vârstă 60-69 ani, 58 la categoria de vârstă 70-79 ani și 69 la categoria de vârstă peste 80 ani.

202 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 10 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 43 de decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Bacău, Brașov, Constanța, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Harghita, Iași, Prahova, Tulcea, Timiș, Vaslui și Municipiul București, 31 în octombrie 2021 și 12 în noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 171 de decese.

 Din totalul de 214 pacienți decedați, 189 erau nevaccinați și 25 vaccinați. Cei 25 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 30-39 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.123. Dintre acestea, 1.591 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.591 de pacienți internați la ATI, 148 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 157 sunt minori, 141 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.614.129 de teste RT-PCR și 5.073.923 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.236 de teste RT-PCR (6.491 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.745 la cerere) și 27.591 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 62.441 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.469 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.196 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 50 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.183 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 313 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor. 2183  313

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 noiembrie, 2.471 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 524.970 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.802 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 12 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 11 noiembrie 2021 – 18 noiembrie 2021, au fost raportate 43.350.381 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Regatul Unit9.561.099  (+474.800)142.898  (+2266)
Franţa7.310.664  (+129.832)118.271    (+469)
Spania5.061.045    (+41.790)  87.745    (+283)
Italia4.873.075    (+90.273)132.893    (+669)
Germania5.129.950  (+457.582)  98.274   (+2082)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 18 NOIEMBRIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 254.053.508  (+6.819.075)5.111.187(+103.648)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 11 noiembrie 2021 – 18 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here