joi, decembrie 2, 2021
AcasăLOCALSIBIU - Informare privind stadiul plăților directe efectuate de APIA – Centrul...

SIBIU – Informare privind stadiul plăților directe efectuate de APIA – Centrul Județean Sibiu în Campania 2020. Stadiul de primire a cererilor unice în Campania 2021 și efectuarea controlului administrativ al acestora

spot_img
  1. Stadiul de primire a cererilor unice în Campania 2021 și efectuarea controlului administrativ al acestora

În Campania 2021 la APIA – Centrul Județean Sibiu s-a primit un număr de    13.262 cereri de sprijin pe suprafață, suprafața totală declarată de fermieri fiind de 174.748 ha. Menționăm faptul că această campanie de primire cereri a fost una specială datorită situației generate de epidemia de coronavirus.

Derulată în condițiile atipice impuse de răspândirea pe teritoriul României a epidemiei de Coronavirus, Campania 2021 de primire a cererilor unice de plată a debutat la data de 1martie, și s-a desfășurat  preponderent în mediul online, pentru a proteja sănătatea salariaților APIA și a beneficiarilor deopotrivă.

Documentele care dovedesc utilizarea terenului, în speță Adeverințele eliberate de Primării, au fost transmise direct de către acestea, scanate, pe adresele de e-mail ale centrelor locale și ale Centrul Județean.

Perioada de primire cereri  s-a desfășurat astfel:

  • 1 martie-17 mai 2021, perioada de primire cereri fără penalități;
  • 18 mai – 31 mai 2021, perioada de primire a modificărilor aferente cererilor

primite, fără penalități;

  • 18 mai – 11 iunie 2021, perioada de primire cereri cu penalități de 1% pentru

fiecare zi lucrătoare a sumelor la care fermierul ar fi avut dreptul dacă cererea unică de plată ar fi fost depusă până la data de 15 iunie inclusiv.

La o analiză comparativă a datelor, se observă că față de anul anterior numărul cererilor a scăzut, în timp ce suprafața agricolă a crescut, ceea ce demonstrează că fermierii sunt tot mai conștienți de importanța comasării terenurilor pentru a crește productivitatea și competitivitatea pe piață

A urmat etapa de operare și verificare în aplicația IACS, a cererilor primite, precum și a documentelor specifice schemelor de plată solicitate, și efectuarea controlului administrativ în vederea gestionării situațiilor de suprapuneri și  supradeclarări.

Încă din Campania 2016, fermierii beneficiază, în plus, de posibilitatea ca în termen de 35 zile de la termenul limită de depunere a cererilor, să își rectifice erorile de supradeclarare și suprapunere (identificare) fără a fi sancționați, astfel că în perioada 17 mai – 23 iunie 2021, fermierii au avut posibilitatea să întocmească formulare de retragere sau de modificare a cererilor fără a fi penalizați.

  Cei care, din diferite motive (în special cazurile de litigiu), au refuzat corectarea suprapunerilor vor fi sancționați, pentru că APIA nu acordă plată dublă pe aceeași suprafață de teren.

În perioada 1 iulie – 1 octombrie 2021, se va desfășura activitatea de control în teren, clasic și prin teledetecție, pe un eșantion de minim 5% din totalul cererilor depuse în campania 2021, urmând ca din 16 octombrie 2021 să înceapă etapa de acordare a plăților în avans.

Campania de primire cereri s-a desfășurat în paralel cu acordarea de adeverințe de credit în avans tuturor solicitanților care au depus cererea și au dorit să beneficieze mai repede de plata cuvenită, într-un cuantum de până la  80% din suma cuvenită beneficiarilor. S-a dorit astfel sprijinirea celor care lucrează în sectorul agricol, pentru ca activitatea acestora să nu fie periclitată.

Situația cererilor primite în Campania 2021:

Centrul Județean/centre localeNumăr dosare primite în Campania 2021Suprafaţa agricolă
 totală declarată (ha)
Număr cereri sector zoootehnic
AGNITA2.19917.590,63726
CENTRUL JUDETEAN SIBIU54189.167,93435
MEDIAS3.25221.708,27752
MIERCUREA SIBIULUI1.77813.220,07512
PORUMBACU DE JOS1.3986.709,36391
SIBIU4.09426.352,591281
Total13.262174.748,854.097
  • Informare privind stadiul plăților directe efectuate de APIA – Centrul Județean Sibiu în Campania 2020
  1. Situația plăților pentru Cererile unice de plată – Campania 2020
  1. Plăţi directe în avans Campania 2020

În perioada 16 octombrie – 30 noiembrie 2020 APIA – Centrul Județean Sibiu a acordat avansul pe suprafață, în valoare de 134.124.556,42 lei.

  • Plăţi directe finale efectuate până la 30.06.2021

Conform art. 75 din Regulamentul CE nr.  1306/2013 plățile pentru Campania în curs se fac în perioada 1 decembrie – 30 iunie a anului calendaristic următor.

Valoarea totală a plăților efectuate în această perioadă a fost de 117.183.045,39 lei.

Prin urmare, APIA Sibiu a autorizat la plată în Campania 2020 un număr de 13.300 fermieri pentru suma totală de 251.307.601,81 lei.

Plăți efectuate în avans Campania 2020Situație plată finală – Campania 2020Suma totală – Campania 2020
Nr. dosareSuma autorizatăNumăr dosare plătite finalSuma autorizatăautorizată și cu avans
plătite în avansla plata în avans la plata finală 
11.665134.124.556,42 lei13.300117.183.045,39 lei251.307.601,81 lei
27.671.903,36 euro24.114.488,72 euro51.786.392,07 euro
  • Situaţia plăţilor pentru Măsurile specifice – Campania 2020
  Nr. crt.  MăsuraNr. cereri solicitateNr. cereri eligibileValoare autorizată la plată (euro)Valoare autorizată la plată (lei)
1Programul Național Apicol (PNA)249249176.714,00845.240,76
2Programul pentru școli al României în perioada 2017-202322639.437,393.058.493,00
3Măsura 14 – bunăstare în favoarea animalelor pachet: a) porcine1148.552,44232.226,32
4Măsura 14 – bunăstare în favoarea animalelor pachet: b) pasari44149.978,28717.346,12
5Asigurarea recoltei plantaţiilor viticole cu soiuri de struguri de vin222.380,1311.384,40
6M21- Sprijin temporar cu caracter excepțional acordat fermierilor și imm-urilor care au fost afectați în mod deosebit de criza covid-19 -BOVINE133913343.035.35014.518.079,05
7M21- Sprijin temporar cu caracter excepțional acordat fermierilor și imm-urilor care au fost afectați în mod deosebit de criza covid-19 – OVINE/CAPRINE188718822.210.15010.571.147,45
8M21- Sprijin temporar cu caracter excepțional acordat fermierilor și imm-urilor care au fost afectați în mod deosebit de criza covid-19 – SECTOR VEGETAL353344334.9001.601.826,70
TOTAL6.597.462,2431.555.743,80
  Nr. crt.  Măsura  Nr. cereriSuma autorizată la plată (lei)
1Renta viageră agricolă (Legea nr. 247/2005)377478.792,42
2Ajutorul de stat pentru ameliorarea raselor (H.G. nr. 1179/2014)342.362.005,25
3Ajutorul de stat pentru motorina utilizată în agricultură O.M.A.D.R. nr. 1272/2015)5423.807.446,00
4Ajutor de stat pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin în contextul crizei economice generate de pandemia de covid-19 (OUG 149/2020)301.613.670,65
5Ajutor de stat pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul avicol în contextul crizei economice generate de pandemia covid -19 (OUG 150/2020)  51.079.036,00
6Ajutor de stat pentru susţinerea activităţii crescătorilor din sectorul suin în contextul crizei economice generate de pandemia covid-19 (OUG 151/2020)3451.657,00
7Ajutor de stat acordat pentru sustinerea activitatii producatorilor din sectorul vitivinicol în contextul crizei economice generate de pandemia covid-19 (OUG 205/2020)251.892,12
TOTAL9.844.499,44
TOTAL PLĂȚI MĂSURI SPECIFICE (LEI) CAMPANIA 202041.400.243,24
spot_img
RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

spot_img

Recent Comments

Vultureanu Bogdan on Viteza face victime
Alexandru on NU luati teapa!
Johnf551 on Donatii pentru spital
Sofia Esguerra Sorea on Cursuri de romana pentru straini
Leonor on Jocul de acasa