joi, decembrie 2, 2021
AcasăLOCAL8.971 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV –...

8.971 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

spot_img

Până astăzi, 4 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.685.264 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 8.910 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.453.774 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 8.971 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 125 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3152919510,14
2.Arad375212629,98
3.Argeș427283298,80
4.Bacău387782285,68
5.Bihor4552247710,82
6.Bistrița-Năsăud18442634,01
7.Botoșani21540724,25
8.Brașov614475189,84
9.Brăila209121428,83
10.Buzău219152827,78
11.Caraș-Severin17384935,78
12.Călărași16786876,85
13.Cluj817804379,38
14.Constanța650943358,81
15.Covasna11601895,94
16.Dâmbovița339322008,81
17.Dolj430291885,69
18.Galați409832386,92
19.Giurgiu18413828,70
20.Gorj14313814,72
21.Harghita128561055,62
22.Hunedoara329952157,94
23.Ialomița181551017,95
24.Iași680543147,42
25.Ilfov7027319514,18
26.Maramureș29420893,77
27.Mehedinți14924666,72
28.Mureș360512588,77
29.Neamț293441555,62
30.Olt244311717,02
31.Prahova5947865010,90
32.Satu Mare19483903,71
33.Sălaj16700987,33
34.Sibiu393471759,24
35.Suceava364471153,33
36.Teleorman230081407,56
37.Timiș819154349,02
38.Tulcea12842976,88
39.Vaslui255241134,98
40.Vâlcea248311587,50
41.Vrancea16680985,19
42.Mun. București289890112112,44
43.Din străinătate**17919 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    17176*-394 
 TOTAL1.685.2648.971 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.250 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.
 Nr. Crt.
JUDEȚ
Probe pozitive la retestare
1
ALBA
27
2
ARAD
47
3
ARGEŞ
36
4
BACĂU
21
5
BIHOR
13
6
BISTRIŢA-NĂSĂUD
3
7
BOTOŞANI
8
8
BRĂILA
4
9
BRAŞOV
56
10
BUZĂU
55
11
CĂLĂRAŞI
7
12
CARAŞ-SEVERIN
23
13
CLUJ
21
14
CONSTANŢA
209
15
COVASNA
6
16
DÂMBOVIŢA
7
17
DOLJ
9
18
GALAŢI
18
19
GIURGIU
6
20
GORJ
33
21
HARGHITA
18
22
HUNEDOARA
33
23
IALOMIŢA
18
24
IAŞI
50
25
ILFOV
34
26
MARAMUREŞ
7
27
MEHEDINŢI
3
28
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
186
29
MUREŞ
40
30
NEAMŢ
22
31
OLT
14
32
PRAHOVA
35
33
SĂLAJ
18
34
SATU MARE
12
35
SIBIU
12
36
SUCEAVA
25
37
TELEORMAN
26
38
TIMIŞ
34
39
TULCEA
10
40
VÂLCEA
11
41
VASLUI
20
42
VRANCEA
13
 
Total
   1.250

Până astăzi, 49.604 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În intervalul 03.11.2021 (10:00) – 04.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 489 de decese (255 bărbați și 234 femei), din care 55 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.
Dintre cele 489 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 5 la categoria de vârstă 30-39 ani, 19 la categoria de vârstă 40-49 ani, 49 la categoria de vârstă 50-59 ani, 116 la categoria de vârstă 60-69 ani, 152 la categoria de vârstă 70-79 ani și 146 la categoria de vârstă peste 80 ani.
455 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 7 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 27 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.
Au fost raportate 55 de decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Brașov, Constanța, Dâmbovița, Galați, Harghita, Ilfov, Iași, Mureș, Neamț, Suceava, Vaslui, Vrancea și Municipiul București, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 434 de decese.
Din totalul de 489 de pacienți decedați, 440 erau nevaccinați și 49 vaccinați. Cei 49 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. 48 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.316. Dintre acestea, 1.902 sunt internate la ATI.
Din totalul pacienților internați, 362 sunt minori, 329 fiind internați în secții și 33 la ATI.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.380.985 de teste RT-PCR și 4.595.565 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.020 teste RT-PCR (11.200 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.820 la cerere) și 38.369 de teste rapide antigenice.
Pe teritoriul României, 144.856 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.719  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 63.300 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 92 de persoane.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.125 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 463 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.
Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 3 noiembrie, 3.286 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 637.200 lei.
De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.
Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.
Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.
În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.786 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.548 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 7 în Croația, 3 în Portugalia, 4 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 196 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.
Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.
Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.
Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.
În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:
În intervalul 21 octombrie 2021 – 28 octombrie 2021, au fost raportate 40.331.852 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.
Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA

CAZURI
CONFIRMATE
DECEDAȚI

Regatul Unit
8.773.674  (+324.509)
139.533    (+949)
Franţa
7.140.294    (+51.242)
117.589    (+324)
Spania
5.006.675    (+17.797)
  87.289    (+259)
Italia
4.752.368    (+34.469)
131.954    (+413)
Germania
4.534.452   (+156.607)
  95.485    (+857)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 28 OCTOMBRIE 2021

CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
 244.116.050  (+2.749.330)
4.955.765(+51.802)
* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.
** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 21 octombrie 2021 – 28 octombrie 2021.
*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică
spot_img
RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

spot_img

Recent Comments

Vultureanu Bogdan on Viteza face victime
Alexandru on NU luati teapa!
Johnf551 on Donatii pentru spital
Sofia Esguerra Sorea on Cursuri de romana pentru straini
Leonor on Jocul de acasa