joi, decembrie 2, 2021
AcasăLOCAL58 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

58 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

spot_img

Până astăzi, 3 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.918 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 58 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127420,04
2.Arad2367710,04
3.Argeș2746120,05
4.Bacău2608600,04
5.Bihor29285-1**0,01
6.Bistrița-Năsăud1187900,02
7.Botoșani1418800,03
8.Brașov43683-1**0,02
9.Brăila1329810,01
10.Buzău1258200
11.Caraș-Severin1148700,03
12.Călărași1006000,02
13.Cluj5760260,05
14.Constanța4295700,02
15.Covasna855700,02
16.Dâmbovița2250300,03
17.Dolj2669430,07
18.Galați2766210,04
19.Giurgiu1102800,04
20.Gorj921300,02
21.Harghita828600,02
22.Hunedoara2286700,01
23.Ialomița1079300,02
24.Iași4242570,02
25.Ilfov4513520,08
26.Maramureș2041410,04
27.Mehedinți833900,02
28.Mureș2398120,04
29.Neamț1898610,04
30.Olt1462210,03
31.Prahova3543950,10
32.Satu Mare1300300,04
33.Sălaj1094910,02
34.Sibiu2651210,04
35.Suceava2422300,02
36.Teleorman1371600,01
37.Timiș5435740,03
38.Tulcea843800,01
39.Vaslui1598900,02
40.Vâlcea1644200,03
41.Vrancea1069300,01
42.Mun. București18369940,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe  434*15 
 TOTAL1.080.91858 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județelor Bihor și Brașov a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 20 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD1
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ0
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ3
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV3
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI1
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA2
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 TOTAL20

Până astăzi, 33.925 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.07.2021 (10:00) – 03.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 27 de decese (13 bărbați și 14 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Argeș, Bacău, Brăila, Cluj, Dolj, Iași, Neamț, Olt, Prahova.

23 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 2 dintre acestea s-au în luna octombrie 2020, 5 în noiembrie 2020, 1 în decembrie 2020, 5 în ianuarie 2021, 5 în februarie, 3 în martie 2021 și 2 în aprilie 2021, în județele Argeș, Brăila, Cluj, Iași, Neamț, Olt.

Dintre cele 27 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă  50-59 ani, 7 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 9 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

25 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 401. Dintre acestea, 66 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.389.196 de teste RT-PCR și 1.491.491 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.388 de teste RT-PCR (5.480 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.908 la cerere) și 10.178 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 6 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 3 iulie a.c.

Pe teritoriul României, 1.701 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 705 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 18.565 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 26 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 207 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 702 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 2 iulie, 367 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 55.300 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, două dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.562 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 18 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 24 iunie 2021 – 1 iulie 2021, au fost raportate 33.119.770 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa5.770.021     (+12.710)110.997   (+230)
Regatul Unit4.732.434   (+102.394)128.100   (+124)
Italia4.258.069       (+5.093)127.472   (+202)
Spania3.792.642     (+27.991)  80.789   (+100)
Germania3.726.929       (+4.602)  90.762   (+357)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 1 IULIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 181.715.917  (+2.640.313)3.933.152 (+56.477)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 24 iunie 2021 – 1 iulie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

spot_img
RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

spot_img

Recent Comments

Vultureanu Bogdan on Viteza face victime
Alexandru on NU luati teapa!
Johnf551 on Donatii pentru spital
Sofia Esguerra Sorea on Cursuri de romana pentru straini
Leonor on Jocul de acasa