Monday, October 18, 2021
HomeULTIMA ORA5.009 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

5.009 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 22 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 598.792 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

508.979 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.009 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11768522,48
2.Arad13492412,59
3.Argeș177341032,86
4.Bacău15634571,89
5.Bihor16960952,77
6.Bistrița-Năsăud6994602,09
7.Botoșani7687571,72
8.Brașov239771384,44
9.Brăila7647753,25
10.Buzău7921301,69
11.Caraș-Severin5977392,04
12.Călărași5932302,55
13.Cluj278943414,39
14.Constanța246001484,66
15.Covasna4855251,27
16.Dâmbovița14020992,21
17.Dolj14459361,9
18.Galați146901652,91
19.Giurgiu5881382,28
20.Gorj4912190,74
21.Harghita5179120,65
22.Hunedoara11037842,19
23.Ialomița6353643,12
24.Iași256452251,59
25.Ilfov220642186,38
26.Maramureș10057621,74
27.Mehedinți4753291,68
28.Mureș14466502,04
29.Neamț10590301,21
30.Olt8946280,94
31.Prahova230151722,33
32.Satu Mare6711401,58
33.Sălaj6030261,31
34.Sibiu16416492,44
35.Suceava149831111,4
36.Teleorman7071912,35
37.Timiș241473014,00
38.Tulcea5036342,62
39.Vaslui9678842,05
40.Vâlcea9402211,99
41.Vrancea6807431,05
42.Mun. București934138195,59
43.Cazuri noi nealocate pe județe3959*768 
 TOTAL598.7925.009 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.019 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA21
2ARAD27
3ARGEŞ40
4BACĂU18
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI16
8BRĂILA7
9BRAŞOV24
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI15
12CARAŞ-SEVERIN26
13CLUJ74
14CONSTANŢA42
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ11
18GALAŢI34
19GIURGIU8
20GORJ13
21HARGHITA7
22HUNEDOARA36
23IALOMIŢA7
24IAŞI76
25ILFOV37
26MARAMUREŞ18
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI165
29MUREŞ9
30NEAMŢ6
31OLT17
32PRAHOVA25
33SĂLAJ7
34SATU MARE18
35SIBIU25
36SUCEAVA40
37TELEORMAN31
38TIMIŞ49
39TULCEA7
40VÂLCEA8
41VASLUI18
42VRANCEA7
 TOTAL1019

Până astăzi, 14.636 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.12.2020 (10:00) – 22.12.2020 (10:00) au fost raportate 155 de decese (101 bărbați și 54 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău,  Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea,  Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 6 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă  40-49 de ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 53 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 50 decese la categoria de peste 80 de ani.

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 1 pacient decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.117. Dintre acestea, 1.252 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.630.874 de teste. Dintre acestea, 23.834 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 16.036 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.798 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 10 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 22 decembrie.

Pe teritoriul României, 40.211 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.412  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.815 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 162 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.610 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 972 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 decembrie a.c., 6.535 de  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.329.821 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 4 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.043 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.938 în Italia, 1.290 în Spania, 167 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.085 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 4 în Suedia,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 11 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 2 în Muntenegru și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt și Federația Rusă. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 128 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 21 decembrie 2020, au fost raportate 15.130.100 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Regatul Unit, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări vor fi actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Franţa2.376.852(+11.533)  57.911 (+150)    190.296        (+658)
Regatul Unit1.849.403(+18.447)  64.170 (+144)        4.386         (+11)
Italia1.843.712(+17.937)  64.520 (+484) 1.281.258     (+19.632)
Spania1.751.884(+21.309)  48.013 (+389)    150.376         –
Germania1.337.078(+16.362)  21.975 (+188) 1.147.943     (+24.218)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 21 DECEMBRIE 2020
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
71.554.018  (+50.404)1.613.671 (+838)43.606.882    (+310.400) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 – 14 decembrie 2020, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 20-21 decembrie 2020.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments

Vultureanu Bogdan on Viteza face victime
Alexandru on NU luati teapa!
Johnf551 on Donatii pentru spital
Sofia Esguerra Sorea on Cursuri de romana pentru straini
Leonor on Jocul de acasa